#czytamwdomu

 

1. Ballada o ciotce Matyldzie / Magdalena Witkiewicz. – Poznań : : Wydawnictwo Filia, 2016.
Czytaj w IbukLibra

Wszystko zaczęło się od tego, że ciotka Matylda postanowiła umrzeć. Joance trudno się pogodzić z tą stratą. Do tego los postawił przed nią jednocześnie tyle wyzwań: macierzyństwo, kłopoty małżeńskie i tajemniczą firmę w spadku. Na szczęście Joanka nie jest sama, ma Olusia i Przemcia, dwóch osiłków o gołębich sercach, i ukochaną ciotkę, która śledzi z nieba poczynania siostrzenicy. Ciepła i pełna humoru książka o sile kobiet, które potrafią walczyć o swoje szczęście, i o tym, że marzenia się spełniają.

2. Baśniobór / Brandon Mull. – Warszawa: W.A.B., 2011.
Czytaj w IbukLibra

Przez wieki czarodziejskie istoty ukrywały się w miejscu zwanym Baśnioborem, jedną z ostatnich przystani prawdziwej magii. Kendra i jej brat Seth nie mają pojęcia, że ich dziadek jest obecnym opiekunem Baśnioboru. W otoczonym murami lesie pradawne reguły wprowadzają porządek między chciwymi trollami, złośliwymi satyrami, kłótliwymi wiedźmami, psotnymi chochlikami i zazdrosnymi wróżkami. Gdy jednak zasady te zostają złamane, ujawniają się potężne moce zła, a Kendra i jej brat muszą zmierzyć się z największym w swym życiu wyzwaniem, by uratować rodzinę, Baśniobór, a może i cały świat.

3. Cześć co słychać? / Magdalena Witkiewicz. – Poznań : Wydawnictwo Filia, 2016.
Czytaj w IbukLibra

Dziś wiem i widzę już nieco więcej. Nauczyłam się patrzeć, ale umiem też przymykać oczy. Ze strachu, że popełnię błąd. Jestem taka jak inne, to wiem na pewno. Matki, żony i kochanki. Kobiety w połowie życia. Mądrzejsze niż 20 lat temu, ale za to z bagażem doświadczeń. Pełne głęboko skrywanych tajemnic, o które nikt nas nie podejrzewa. Czasem tęsknię za czymś, czego nie potrafię nazwać, uśmiecham się do ludzi, chociaż w sercu mam bałagan. Może coś tracę, zyskując spokój. Bardzo dbam, by nie padły słowa, których nie można wymazać. Nigdy jednak nie przyszło mi do głowy, jak niebezpieczne może być: „Cześć, co słychać”…

4. Głębia / H. Mankell.- Warszawa: W.A.B., 2017.
Czytaj w IbukLibra

Lars Tobiasson-Svartman, kapitan marynarki wojennej, bierze udział w tajnych operacjach wojskowych. Podczas jednej z misji, na pozornie bezludnej wyspie Lars, poznaje młodą kobietę. Od tej chwili nudne życie mężczyzny zaczyna gwałtownie się zmieniać, wcześniejsze fascynacje i pasje pogłębiają się, wciągając go w pogrążoną w mroku otchłań. Czy faktycznie jesteśmy tym, za kogo się uważamy? Za iloma maskami potrafimy skryć nastawienie do świata i drugiego człowieka? Dlaczego odbicie w lustrze potrafi tak bardzo nie pokrywać się z emocjami i namiętnościami człowieka?

5. Krople mądrości dla zabieganych / praca zbiorowa pod red. L.M. Book.- Nysa: Logos Media, 2013.
Czytaj w IbukLibra

Krople mądrości to kolekcja myśli i sentencji, które mogą pomóc spojrzeć na świat i życie codzienne w nowy, sposób. Autorami prezentowanych sentencji są myśliciele, reformatorzy, wynalazcy oraz wybitni przywódcy, którzy wywarli wpływ na losy świata.

6. Likwidatorzy Czarnobyla / Paweł Sekuła. – Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2019.
Czytaj w IbukLibra

Dramatyczne doświadczenia żołnierzy z republik bałtyckich związane z działaniami podejmowanymi w rejonie katastrofy w latach 1986-1988, wzbogacone niepublikowanymi dotąd materiałami archiwalnymi i prasowymi. Autor przybliża społeczność likwidatorów i ich rodzin, warunki bytowe i życie codzienne w czarnobylskiej zonie. Wiernie odtwarza osobiste przeżycia, odczucia i przemyślenia likwidatorów, od wezwania na miejsce tragedii, przez pracę w cieniu czarnobylskiego reaktora, aż po zmaganie się z codziennością po powrocie do domu i heroiczną walkę o odzyskanie zdrowia.

7. Listy zza grobu / Remigiusz Mróz. – Poznań : Wydawnictwo Filia, 2019
Czytaj w IbukLibra

Dwadzieścia lat po śmierci ojca Kaja Burzyńska wciąż otrzymuje od niego wiadomości. Zadbał to, przygotowując je zawczasu i zlecając coroczną wysyłkę tego samego, pozornie przypadkowego dnia. Po czasie Kaja traktuje to już jedynie jako zwyczajną tradycję – aż do momentu, gdy w listach zaczyna dostrzegać drugie dno…Tymczasem do miasteczka po dwudziestu dwóch latach wraca Seweryn Zaorski. Patomorfolog i samotny ojciec dwójki dzieci kupuje zrujnowany dom rodzinny Kai i rozpoczyna remont. W zniszczonym garażu odnajduje zamurowaną skrytkę z materiałami, które rzucają nowe światło na sprawę sprzed dwóch dekad.

8. Nieodgadniona / Remigiusz Mróz. – Poznań : Wydawnictwo Filia, 2019
Czytaj w IbukLibra

Po ucieczce od męża Kasandra Reimann prowadzi spokojne życie za granicą, przekonana, że zostawiła wszystko za sobą – także konsekwencje tego, co zrobiła, by ratować siebie i dziecko. Pewnego dnia jej syn nie wraca do domu po wizycie u kolegi, a jedyny ślad prowadzi do Opola. Zrozpaczona zrobi wszystko, by odnaleźć dziecko, nawet jeśli będzie oznaczało to spotkanie z człowiekiem, którego życie zniszczyła. Damian Werner tymczasem wprowadza się do nowego mieszkania, próbując zapomnieć o tym, co spotkało go rok temu. Przeglądając rzeczy poprzedniego właściciela, trafia na starą kasetę VHS, która rzuca nowe światło na jego przeszłość.

9. Włoskie buty / Henning Mankell. – Warszawa : W.A.B., 2013
Czytaj w IbukLibra

Na niewielkiej bałtyckiej wyspie mieszka samotnie Frederick Welin, emerytowany lekarz. Rytm jego życia wyznaczają codzienne kąpiele w przeręblu. Jedynymi towarzyszami są stary pies i równie wiekowy kot oraz – sporadycznie – hipochondryczny listonosz. Pewnego dnia na wyspie pojawia się Harriet, miłość życia Fredericka, którą blisko czterdzieści lat wcześniej opuścił bez słowa. Żąda spełnienia złożonej wiele lat temu obietnicy – chce, by Frederick zawiózł ją nad leśne jezioro, o którym niegdyś opowiadał. Ruszają w podróż, która całkowicie zmieni starzejącego się, złamanego życiem człowieka.